Donderdag 5 maart werd in een uitspraak van de arbeidsrechtbank te Leuven de ontslagen financieel directeur van Rotselaar over de hele lijn in het gelijk gesteld. De rechtbank oordeelde dat het ontslag om dringende reden onterecht was, dat hij wel degelijk een klokkenluider is en dat de gemeente Rotselaar hiervan op de hoogte was op het moment van de ontslagbeslissing.
Wat vooraf ging
Sinds 2014 was de voormalig financieel directeur van Rotselaar in dienst bij de gemeente Rotselaar. Hij merkt echter financiële onregelmatigheden op en meldt dit in 2022 aan Audit Vlaanderen. Op 5 december 2023 staat er plots een gerechtsdeurwaarder aan zijn deur met de mededeling dat er een voorstel tot beëindiging van zijn statutaire aanstelling om dringende reden was geagendeerd op de gemeenteraad en dat hij zich de volgende avond moest aanbieden op een besloten gemeenteraad.
Op 7 december 2023 werd hij om dringende reden ontslagen, zogezegd omwille van een ernstige vertrouwensbreuk omdat hij te laat zou geweest zijn met het aanleveren van aanpassingen aan het meerjarenplan.
Over de hele lijn in het gelijk gesteld
De vakbond ACOD LRB beet zich vanaf het begin vast in dit dossier en met resultaat. “Reeds tijdens de besloten gemeenteraadszitting in 2023 was het duidelijk dat het hier om een politieke afrekening ging en dat men iets zocht om een onafhankelijk ambtenaar, nota bene een klokkenluider, buiten te krijgen” zegt Gert Vlasselaer federaal secretaris van ACOD LRB.
Gewestelijk secretaris voor Vlaams-Brabant Dries Van Herrewegen vult hem aan: “Dit vonnis leest als een volledige terechtwijzing aan het adres van het bestuur en maakt brandhout van hun argumenten.” De rechtbank oordeelde dat er geen sprake is van werkweigering omdat de financieel directeur de cijfers te laat aangeleverd had gekregen. Het was dan ook onmogelijk om binnen de vooropgestelde termijn het meerjarenplan en de beleidsrapporten aan te passen, te controleren, toe te lichten en te finaliseren. “Iets wat wij altijd gezegd hebben” aldus de heer Van Herrewegen. De rechtbank is zeer scherp voor de gemeente Rotselaar en zegt dat het mede door de houding van de gemeente Rotselaar was dat de financieel directeur niet tijdig slaagde in de uitvoering van zijn opdrachten. “Het is dan ook bijzonder grof en cynisch om de financieel directeur om dringende reden te ontslaan terwijl de schuld te zoeken is bij het bestuur van Rotselaar zelf” besluit de gewestelijk secretaris van ACOD LRB.
De socialistische vakbond vindt dan ook dat hier duidelijk naar voren komt dat het om een politieke afrekening ging en dat het vernietigde ontslagdecreet die mogelijkheid heeft gecreëerd. “We hebben altijd gewaarschuwd voor politieke willekeur en daarom hebben we het ontslagdecreet ook laten vernietigen door het Grondwettelijk Hof” zegt Gert Vlasselaer.
Gert Vlasselaer gaat vervolgens dieper in op het aspect van klokkenluider: “Het bestuur van de gemeente Rotselaar hield altijd vol dat ze niet op de hoogte waren dat de financieel beheerder een klokkenluider was en dus beschermd was. Deze bewering werd volledig van tafel geveegd door de arbeidsrechtbank, alle gemeenteraadsleden waren hiervan ontegensprekelijk op de hoogte op het moment dat ze de ontslagbeslissing namen, aldus het vonnis. Waardoor de rechtbank stelt dat hij wel degelijk ontslagbescherming genoot op het moment dat hij ontslagen werd. Dit is een opsteker voor alle klokkenluiders.”
Tot slot betreurt ACOD LRB wel dat er geen bijkomende schadevergoeding werd uitgesproken omwille van het feit dat hier ontegensprekelijk een klokkenluider werd ontslagen. De rechtbank legde uit dat ze dit niet kon toekennen omdat voor ontslagen klokkenluiders van gemeenten de regelgeving enkel voorziet in administratiefrechtelijke en strafrechtelijke sancties en niet in een bijkomende schadevergoeding zoals dit wel het geval is voor andere klokkenluiders.
Gouverneur en Audit hebben steken laten vallen
“In dit dossier hebben veel instanties steken laten vallen, zoals toezicht, de gouverneur en Audit Vlaanderen. Als zij eerder hadden ingegrepen en hun verantwoordelijkheid hadden genomen dan had dit alles niet zolang moeten duren. Want in dit dossier zijn er naast arbeidsrechtelijke fouten ook overduidelijk administratieve fouten gemaakt en kon Audit Vlaanderen naar ons aanvoelen een beter onderzoek gevoerd hebben naar de onregelmatigheden die reeds in 2022 werden gemeld, dit hebben ze volgens ons nagelaten. We gaan dan ook onderzoeken hoe we hier verdere stappen in kunnen nemen” aldus de heer Vlasselaer.
Ontslagdecreet
Hoewel het om een statutair personeelslid gaat was het toch de arbeidsrechter die zich hierover heeft uitgesproken en niet de Raad van State, wat je normaal zou verwachten. Dit komt omdat het Grondwettelijk Hof bij de vernietiging van het zogenoemde ontslagdecreet (waardoor statutairen ontslagen konden worden alsof ze contractueel zijn) de arbeidsrechtbank bevoegd heeft gelaten voor de periode waarin het ontslagdecreet bestaan heeft en dus voor de vernietiging van het Grondwettelijk Hof.
Zonder de korte periode waarin het ontslagdecreet heeft bestaan zou de financieel directeur dus nooit ontslagen geweest zijn, en zou de Raad van State het bestuur verplicht hebben de financieel directeur in ere te herstellen en hem sowieso terug in dienst moeten nemen.


